Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

Udany urlop cz.II

06
08
2013

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu, w którym omówiłem elementy oferty imprezy turystycznej oraz przedstawiłem kilka uwag dotyczących informacji o cenach podawanych przez organizatora wypoczynku, w dzisiejszym numerze wskażę, na co należy zwrócić uwagę analizując zapisy dotyczące miejsca pobytu bądź trasy imprezy, środków transportu, obiektu zakwaterowania, posiłków.

3. Miejsce pobytu lub trasa wycieczki

Organizator wypoczynku jest zobowiązany do określenia miejsca pobytu tzw. imprez pobytowych, takich jak wczasy czy też kolonie dla dzieci. Miejsce powinno być wskazane w sposób możliwie precyzyjny, tj. po przez oznaczenie kraju pobytu, miejscowości lub położenia miejsca pobytu względem najbliższej miejscowości. W przypadku wycieczek, organizator imprezy musi określić jej trasę, wskazując na charakterystyczne miejsca, w których znajdują się atrakcje do zwiedzania, miejsca zakwaterowania, inne świadczenia objęte programem jak również kolejność i terminy ich odwiedzania.

4. Środki transportu

Transport jest jednym z najistotniejszych elementów każdego wyjazdu turystycznego. W praktyce wielu turystów właśnie co do środków transportu, poza miejscem pobytu, składa najwięcej reklamacji. Organizator , który zapewnia transport w ramach ceny imprezy, winien podać klientom jego rodzaj ( samolot, autokar, pociąg, prom itp.) a także określić jakiej klasy bądź kategorii należy oczekiwać. Co do zasady, w Polsce przyjęto iż organizatorzy oferują transport w klasie podstawowej tj. II klasa w pociągu, klasa turystyczna w samolocie.

W Polsce nie ma oficjalnej klasyfikacji autokarów turystycznych. Podstawowym kryterium stosowanym w innych krajach przy klasyfikacji autokarów jest ilość miejsca zapewnianego turystom między fotelami, umożliwiająca wyprostowanie nóg, rozłożenie foteli do pozycji leżącej. W niższych klasach w pojeździe ustawia się więcej rzędów foteli. Dodatkowe udogodnienia ( video, gorące napoje, toaleta) są standardem niezależnym od klasy autokaru. Przy planowaniu podróży na południe Europy, przy zapoznawaniu się z ofertą warto zwrócić uwagę czy autokar jest wyposażony w klimatyzację.

5. Obiekt zakwaterowania

Położenie, rodzaj i kategoria obiektu zakwaterowania winne być szczegółowo sprecyzowane i wyjaśnione. Istnieje wiele różnych standardów, które ten sam obiekt mogą klasyfikować w różny sposób. Ustawa nakazuje, w przypadku obiektów zagranicznych podanie rodzaju i kategorii obiektu hotelarskiego zgodnie z przepisami miejsca położenia tego obiektu. W interesie organizatora jest podanie informacji o tym, że wymagania miejscowe są inne od polskich, natomiast w interesie klienta jest uzyskanie dodatkowych informacji co do podanych w katalogach oznaczeń obiektów i ich kategorii. Dla klienta najczęściej nie będzie miała istotnego znaczenia informacja o bliskim położeniu obiektu od morza, ale ważna będzie jego lokalizacja względem najbliższej plaży. Istotne będzie także to, czy hotel jest położony przy ruchliwej trasie, czy też na zacisznym uboczu. W krajach śródziemnomorskich często spotykamy hotele położone blisko morza, oddzielone jednak od wybrzeża autostradą bądź drogą lokalną.

6. Posiłki

Opis imprezy turystycznej w zakresie posiłków jest zwykle ograniczony do minimum. Zwykle oferowane są pobyty:

  • bez wyżywienia
  • z samymi śniadaniami (BB)
  • ze śniadaniami i tzw. obiadokolacją (HB)
  • z trzema posiłkami: śniadaniem, obiadem, kolacją, wliczonymi w cenę (VB)

Używane są ogólnikowe określenia serwowanych posiłków np. kuchnia regionalna, kuchnia europejska. Dla klienta istotne znaczenie ma sposób podawania posiłków, czy są one podawane o stałych porach, czy też istnieje swoboda w wyborze godzin ich serwowania, czy stosowany jest bufet (stół) szwedzki z częściową lub pełną samoobsługą gości, którzy mogą samodzielnie komponować skład i określać wielkość posiłku.

adw. Adam Baszkowski