Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

Podział majątku wspólnego

06
08
2013

Niektórzy z nas spotkali się z problemem podziału majątku po rozwiązaniu małżeństwa. Najczęściej byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia co do majątku i nie wyrażają zgody na jego podział. Dzisiaj chciałbym przedstawić kilka uwag na temat możliwości podziału majątku byłych małżonków.

Podział w trakcie postępowania rozwodowego

Niewątpliwie ważnym i wartym rozważenia jest podział dokonany w toku postępowania rozwodowego. Małżonkowie muszą być jednak zgodni co do sposobu podziału swego dorobku, nie mogą prowadzić sporów ani o nakłady, ani o to, co kto chce zabrać. Wniosek o podział należy zgłosić w pozwie, ale można także go wnieść już w toku postępowania. Zgłasza go jeden z małżonków, drugi wyraża zgodę i przedstawiają Sądowi swoją propozycję. Przy takim podziale strony unikają odrębnego procesu.
Notariusz

Podziału majątku można także dokonać u notariusza. Zawarcie takiej umowy jest w praktyce bardzo często stosowane. Umową notarialną można podzielić ruchomości, a jest ona niezbędna zawsze wtedy, gdy w skład mał­żeńskiego majątku wchodzi nieruchomość — grunt, dom, mieszka­nie.

Postępowanie o podział majątku wspólnego

Majątek wspólny może również podzielić Sąd, w odrębnym postępowaniu. Procedurę taką inicjuje wniosek, złożony przez jednego, bądź też oboje małżonków. W toku postępowania, Sąd ustala najkorzystniejszy dla stron sposób podziału składników majątkowych.
Dzieci nie uczestniczą

Co do zasady, małżonkom przysługują równe udziały we wspólnym majątku i w taki właśnie sposób należałoby go podzielić. Należy przy tym wspomnieć, iż dzieci małżonków nie uczestniczą w podziale majątku rozwodzących się rodziców, a więc temu, kto będzie się nimi opiekował, nie przysługuje z tego tytułu większy udział.

Udziały nierówne

W przypadkach, gdy w trakcie małżeństwa jeden z małżonków trwonił wspólny dorobek, lub odbywał długoletnią karę pozbawienia wolności, drugi z małżonków może żądać ustalenia przez Sąd nierównych udziałów. Jako przyczynę należy podać zachowanie współmałżonka w trakcie małżeństwa. Warto przy tym wspomnieć, iż fakt, że żona wychowywała dzieci, a mąż pracował i zarabiał, nie wpłynie na ustalenie nierównych udziałów w dorobku małżeńskim.
Majątek osobisty
Każdy z małżonków może wykazywać, że składniki majątkowe należą do jego majątku osobistego, a nie wspólnego i wobec powyższego nie będą przedmiotem podziału.
Jeśli jest to nieruchomość, należy przedłożyć akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, doku­ment potwierdzający jej nabycie w drodze spadku albo darowizny.

Procesy o podział majątku są trudne i długotrwałe. Dlatego najkorzystniejszym dla małżonków rozwiązaniem jest porozumienie i dobrowolny podział składników majątkowych.

adw. Adam Baszkowski