Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

Odpowiedzialność właściciela za psa

08
04
2010

Trzymając w domu nasze szczekające czworonogi, powinniśmy znać nasze powinności wynikające z obowiązujących przepisów. Właściciele psów są zobowiązani do zachowania ostrożności związanej z posiadaniem czworonogów.

Mamy obowiązek wyprowadzać psa na smyczy i w kagańcu w miejscach publicznych, a także w lesie (poza polowaniem). Należy również odpowiednio zabezpieczyć posesję ogrodzeniem na tyle szczelnym, by pies nie mógł go podkopać i przez nie gryźć oraz ostrzeżeniem wywieszonym w widocznym miejscu.

Niewykonanie tych obowiązków podlega karze grzywny. W niektórych sytuacjach, niedopilnowanie psa może być uważane za przestępstwo. Jeśli, przykładowo pies zagryzie człowieka – właściciel może odpowiadać za nie umyślne spowodowanie śmierci, a w sytuacji, gdy pies kogoś pogryzie – właściciel może odpowiadać za nieumyślne spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie

Co do zasady, osoba, która trzyma psa lub posługuje się nim, ma obowiązek naprawić szkodę przez niego wyrządzoną.

Podatki

Każdy posiadacz psa, powinien zapłacić za niego podatek. Stawki tego podatku ustalają co roku rady gmin. Całkowicie zwolnione z płacenia takiego podatku są osoby:

  • kalekie (niewidome, głuchonieme, niedołężne), dla których pies jest pomocą,
  • powyżej 70 roku życia, prowadzące samodzielne gospodarstwo domowe – ale tylko za jednego psa,
  • posiadające dwa psy do pilnowania gospodarstwa rolnego.

Kary dla „złych” właścicieli

Za niewłaściwe postępowanie z czworonogiem, w tym za dręczenie, nieuzasadnione i niehumanitarne zabijanie, bicie, kaleczenie, sprawianie bólu lub innych cierpień, porzucenie, trzymanie w niewłaściwych warunkach, złośliwe straszenie i drażnienie — ustawa o ochronie zwierząt przewiduje kary od roku do 2 lat pozbawienia wolności, grzywny lub ograniczenia wolności. Zawsze, pies bity, maltretowany lub zaniedbywany może być odebrany właścicielowi.

Kto drażni lub płoszy psa i doprowadza do tego, że staje się on niebezpieczny, podlega karze grzywny do 1000 zł lub karze nagany. Obowiązuje rozporządzenie nakazujące uzyskanie w gminie zezwolenia na posiadanie psa rasy, którą uznano za agresywną. Są to m.in. amerykańskie pitbullteriery i buldogi, dogi argentyńskie, rottweilery, owczarki kaukaskie, moskiewskie stróżujące. Posesje i mieszkania, gdzie są takie psy, powinny być oznakowane tabliczkami „Uwaga, zły pies”, a ogrodzenie zrobione wyjątkowo solidnie.

adw.Adam Baszkowski
e-mail: kancelaria@baszkowski.pl , tel 0 503 053 539