Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

News

Majątki utracone bezpowrotnie

Majątki utracone bezpowrotnie, czyli parę słów o odszkodowaniach za znacjonalizowane mienie.

read more »

Odwołanie od decyzji organu rentowego w sprawie odmowy prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w szczególnych warunkach

Pod koniec 2010 roku do Kancelarii trafił Klient, któremu  odmówiono prawa do wcześniejszej emerytury ze względu na pracę w szczególnych warunkach.
Organ uzasadnił swoją negatywną decyzję niespełnieniem przez Klienta wymogu co najmniej 15-letniego okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Na podstawie przedstawionych dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych uznał za przepracowane w szczególnych warunkach dwa okresy- od roku 1977 do roku 1984 oraz od roku 1984 do roku 1989, stanowiące łącznie  ponad 11 lat i 10 miesięcy. Odmówił natomiast zaliczenia do okresów pracy w szczególnych warunkach czasu od roku 1993 do roku 1998, kiedy to Klient zatrudniony był w bezpośredniej styczności z solą i solankami, pracując na stanowisku peklowacza.

read more »

„Rozwód Kościelny” – postępowanie

Według kościoła katolickiego małżeństwo to związek nierozerwalny czyli sakrament, a nie tylko wspólnota całego życia. W kościele katolickim nie istnieje instytucja rozwodu kościelnego, tu mówimy o stwierdzeniu nieważności sakramentu małżeństwa (małżeństwa kościelnego). Unieważnienie sakramentu małżeństwa jest możliwe choć jest to trudny i długotrwały proces.

read more »