Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

Mediacja

08
04
2010

Ustawodawca wprowadził do polskiej procedury cywilnej instytucję mediacji sądowej ustawą z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw /Dz.U. z 2005 roku, nr 172, poz. 1438/. Czym zatem jest ta nowa instytucja ?

Mediacja to metoda rozwiązywania sporów, w której neutralna osoba trzecia pomaga stronom osiągnąć porozumienie i zawrzeć ugodę. Postępowanie mediacyjne jest dobrowolne, a każda ze stron może w dowolnym momencie z niego zrezygnować.

Istota mediacji:

Ważną cechą mediacji jest jej dobrowolność. Istota postępowania polega na pośredniczeniu osoby trzeciej w rozwiązywaniu sporu. Celem mediatora jest nakłonienie stron do zawarcia ugody, przy czym to strony a nie mediator decydują o wyniku postępowania. Naczelną ideą mediacji jest poszukiwanie rozwiązań uwzględniających interesy i potrzeby stron. Wspomnieć należy również o długości postępowania -średnio mediacja trwa 30 minut, w sprawach skomplikowanych 3 godziny. Także koszty, w porównaniu z długotrwałym postępowaniem sądowym, są wyjątkowo niskie.

Rodzaje mediacji:

Mediacja może występować w procesie sądowym (mediacja sądowa – na zarządzenie Sądu) oraz poza Sądem (mediacja umowna).

Postępowanie mediacyjne sądowe prowadzi mediator wyznaczony przez Sąd. Strony muszą wyrazić zgodę na mediację, postępowanie nie jest jawne, a mediator zobowiązany jest zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w trakcie mediacji. Czynności mediacyjne trwają do 30 dni. Ugoda zawarta przed mediatorem i zatwierdzona przez Sąd ma moc ugody zawartą przed Sądem.

Mediacja umowna – to mediacja, która może być wykorzystana w każdym istniejącym sporze w przypadku, gdy obie strony wyrażają zgodę na mediację i obie strony uzgodniły osobę mediatora. Na postępowanie mediacyjne pozasądowe strony mogą się zdecydować
 nie uczestnicząc w procesie sądowym i zawierając porozumienie o prowadzeniu mediacji.

Mediacja pozasądowa stanowi interesującą alternatywę zarówno dla sądów powszechnych, jak i sądów polubownych.

Mediator

Mediator nie jest sędzią, nie rozstrzyga sporu, nie udziela rad i nie wydaje opinii.

Może nim zostać każdy, pod warunkiem iż posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełnych praw publicznych. Nie mogą być nimi sędziowie państwowi z wyjątkiem sędziów w stanie spoczynku. Prezes Sądu Okręgowego prowadzi listę stałych mediatorów sądowych, których kandydatury – często ludzi o różnym doświadczeniu i kwalifikacjach, zgłaszają organizacje społeczne i zawodowe. Strony w każdym przypadku mogą jednak wybrać innego mediatora. Prowadzenie mediacji można powierzyć zawodowym mediatorom, wyspecjalizowanym prawnikom, jak również każdej osobie godnej zaufania, na którą zgodzą się obie strony. Taką osobą może być przykładowo ksiądz bądź sąsiad.

adw.Adam Baszkowski
e-mail: kancelaria@baszkowski.pl , tel 0 503 053 539