Tomasz Baszkowski - radca prawny, kancelaria prawna Poznań
Profesjonalne usługi i wieloletnie doświadczenie

Komornik w domu

08
04
2010

Jeśli dłużnik lub osoba zobo­wiązana do określonych zachowań dobrowolnie nie wywią­zuje się z należnego świadczenia, do akcji może wkroczyć komornik. W takich sytuacjach warto znać swoje prawa oraz obowiązki.

• Kiedy może przyjść komornik ?

Komornik przystępuje do działania po uprzednim wezwaniu dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia lub zapłaty. Czynności urzędowe, również w miejscu zamieszkania dłużnika, może wykonywać w dni robocze i w soboty w godzinach między 7.00 a 21.00. Warto wiedzieć, iż w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą prezesa sądu rejonowego, może on podejmować czynności w święta, dni ustawowo wolne od pracy lub w godzinach nocnych, czyli między 21.00 a 7.00. Jeśli czynności zostały rozpoczęte przed godziną 21.00 mogą być one prowadzone dalej, bez zgo­dy prezesa sądu rejonowego, jeśli ich przerwanie może znacznie utrudnić egzekucję.

• Czy komornik może mnie przeszukać ?

W zależności od potrzeby postępowania egzekucyjnego, jeśli cel egzekucji tego wymaga, komornik może zarządzić otwarcie mieszkania, innych pomieszczeń i schowków dłużnika. Ma on także prawo do przeszukania odzieży, którą dłużnik ma na sobie. Gdy w trakcie czynności egzeku­cyjnych komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przed­mioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, może również przeszukać odzież tej osoby. Takie przeszukania zwykle mają miejsce w sytuacjach nie cierpiących zwłoki, po za­kończeniu muszą być przedstawione prezesowi sądu do zatwier­dzenia.

• Rzeczy nie podlegające egzekucji

Przepisy prawa wyłączają spod egzekucji następujące rzeczy:

* przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna, ubranie codzienne i do wykonywania zawodu niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu,

* zapasy żywności i opalu dla dłużnika i rodziny na okres jed­nego miesiąca,

* jedna krowa lub dwie kozy albo trzy owce potrzebne do wyżywienia dłużnika i rodziny,

* narzędzia i inne przedmioty niezbędne do wykonywania pracy zarobkowej oraz surowce niezbędne do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem pojazdów mechanicznych,

* pieniądze do wyznaczonych limitów,

* przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznacze­nia oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane znacznie poniżej wartości, a dla dłużnika mają dużą wartość użytkową.

• Przedmioty zajęcia komorniczego

Komornik, dokonując zajęcia będzie zainteresowany rzeczami najbardziej wartościowymi. Takimi będą dla niego zarówno stylowe meble, jak i telewizory młodsze niż 5-letnie (liczy się data produkcji), odtwarzacze DVD, zestawy kina domowego, magnetowidy, magnetofony,

kompute­ry z wyposażeniem, z wyjątkiem tych niezbędnych do pracy dłuż­nikowi, futra ze skór szlachetnych, dywany naturalne i ze skór na­turalnych, porcelana, szkło ozdobne, kryształy, sztućce z metali szlachetnych.

• Skarga na czynności komornika

W przypadku gdy uznamy, że komornik dokonał czynności, z którymi się nie zgadzamy mamy prawo do złożenia skargi. Skargę na czynności komornika wnosi się do sądu rejonowego, przy którym działa komornik. Należy ją złożyć w terminie 7 dni od daty czyn­ności albo od daty zawiadomienia o czynności. Skargę na czynności egzekucyjne, czyli na naruszenie prawa przez komornika – może wnieść każda osoba, której prawa zostały przez niego naruszone.

adw. Adam Baszkowski

e-mail: kancelaria@baszkowski.pl , tel 0 503 053 539